Quick Links

Faculty & Staff

Administration

Head of SchoolSarah Bruce
Elementary PrincipalDon Newbury
MS / HS Principal
Angus Carmichael
Assistant Principal
Morio Kajiwara
Assistant MS / HS Principal
Matthew Barry
IB Coordinator
Jennifer Purpura

Elementary

Head of PreschoolAndrea Taylor
Early Years PractitionerJean Lamont
Early Years PractitionerFiona McCracken
Early Years PractitionerJilly McIntyre
Early Years PractitionerClare Pirie
KindergartenNatalie Dalziel
KindergartenRosemary Jones
Kindergarten EYPSusan Turner
Grade 1Vanessa Alexander
Grade 1Lynne Stewart
Grade 1 1:1 TutorVictoria Morrison
Grade 2Jane Newbury
Grade 2Marcus Pereira
Grade 3Adam Coutts
Grade 3Claire McMahon
Grade 4Paul Bertolotto
Grade 4Elaine Knowles
Grade 5Graham Brace
Grade 5Andy Field
CounsellorValerie DeGraw
ArtCatherine Lee
Information TechnologyMorio Kajiwara
DramaJavier Chiaraluce
EALClare Taylor
Learning SupportUlrika Atkinson
DutchBert Smits
FrenchIsabelle Wolfe
SpanishJenny Warren
Physical EducationClare Hodder
Music / Band
Kent Walter
Music / ChoirMargaret Dickson
LibrarianJosie Crimp

Middle/High School

HS Counsellor / GuidanceHeather Barker
MS CounsellorValerie DeGraw
ArtNicolina Rea
Instrumental MusicKent Walter
MS Theatre TechKent Walter
Music / ChoirMargaret Dickson
 CAS CoordinatorVal Garry
DramaJavier Chiaraluce
Design TechnologyMatthew Barry
LEGO RoboticsJenny Warren
HS EconomicsChristine Ritschel
HS Eng / Hist / GeogVal Garry
HS EnglishCruz Ordonez
IB ESSJacob West
Gr 6 Lang Arts / Soc StAlyssa Dreelan
Gr 6 MathMatthew Barry
Gr 7 Lang Arts / Soc St / ITJason MacMillan
Gr 8 Lang Arts / Soc StLuke Klopp
HS Math / TOKTim Garry
HS MathJennifer Purpura
HS MathBret Crock
MS/HS MathRae Hoey
MS Science Jacob West
MS Science / MathNancy Carmichael
HS History / GeographyJacob West
MS ScienceJoanne Curnock
ChemistryAngus Carmichael
PhysicsGraham Thomson
BiologyJeff Fletcher
Athletic Director / PEMark DeGraw
PE / HealthJames Cooper
DutchBert Smits
DutchHanneke Klep
FrenchCathy Bonnard-Reid
FrenchHelen Perrell
FrenchMargot Buchan
Spanish / YearbookChandra Gair
SpanishJorgelina Ubet
Learning SupportKathryn Field
EAL / Learning SupportJohn Brand
EALCristi Sanz

Support Staff

Office ManagerAnna Tolstyko
Admissions / Information SystemsSinatra Farquharson
AdmissionsAutumn Ordonez
ReceptionJo Gannon
ReceptionKrista Lamming
ReceptionSuzanne Froekjaer-Jensen
NurseKaren Munro
Finance ManagerLesley Blackstock
Assistant Finance ManagerJane Duncanson
Business Office AssistantRona Lawrie
Elementary SecretaryMary Rayne
MS / HS SecretaryAnnette Brand
Network ManagerMatthew Johnstone
Network AdministratorColin Carstairs
IT Support TechnicianMaciej Wesołowski
Health & Safety OfficerDebbie Strachan
Science Lab TechnicianNicola Mossom
SecurityJohn Montgomery
SecurityMaciej Kot
Transport CoordinatorRon Falconer
CustodianCraig Burns
CustodianGustaw Padukiewicz
Pool AttendantSamuel Kazmierski
Pool AttendantJames Cooper
Cafeteria ManagerIan Williamson
ChefEwelina Stepniewska
CafeteriaAnn Wood
CafeteriaWioletta Gajdamowicz
CleanerMaggie Gajdamowicz
CleanerBozena Gotter
CleanerKrzysztof Kazmierski
CleanerAndrew McLean
CleanerBob Rodger
CleanerHalina Tralewska

Accredited by

International Baccalaureate Council of International Schools Middle States Association of Colleges and Schools Cambridge International Examinations CNED